Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zatrudnianie cudzoziemców

Informacje dla pracodawców planujących zatrudnić obcokrajowców. Opis możliwości zatrudnienia obcokrajowców, a także obowiązków, jakie musi dopełnić pracodawca aby takie zatrudnienie mogło mieć miejsce. W tym dziale znajduje się również informacja o pośrednictwie pracy na terenie Unii Europejskiej EURES i sposobach poszukiwania pracownika poza granicami kraju.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców obywateli Ukrainy w procedurze "Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia"

Pracodawca może zatrudniać obywateli Ukrainy (przybyłych po 24 lutego 2022 r. oraz wszystkich innych legalnie przebywających w Polsce) na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.
 
Powiadomienie składa pracodawca lub jego pełnomocnik do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania, w terminie 7dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca, za pomocą systemu teleinformatycznego praca.gov.pl
 
Obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
 
1) przebywa legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny;
2) podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi;
3) wymiar czasu pracy nie jest niższy niż wskazany w powiadomieniu lub liczba godzin nie jest mniejsza niż wskazana w powiadomieniu;
4) otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy;
5) wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełnia wymogi określone w przepisach o minimalnym
wynagrodzeniu – w przypadkach gdy przepisy te mają zastosowanie.
 
Legalność pobytu obywatelom Ukrainy i ich małżonkom, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przybyli z Ukrainy do Polski gwarantują przepisy specjalnej ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2024.167 ze zmianami).
 
Od 1 lipca zmianie uległa ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Zmiana została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2024 r. poz. 854.
 
Główne zmiany dotyczą m.in.:
 
➢ przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium RP.
skrócenia z 14 na 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy
➢ wskazania w ustawie kiedy należy złożyć kolejne powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.
 
Chodzi o następujące sytuacje:
  • zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie),
  • zmieniło się stanowisko,
  • zmienił się rodzaj wykonywanej pracy,
  • zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu,
    obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu;
 ➢ dodania wymogu wskazywania w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy co najmniej minimalnego wynagrodzenia o pracę lub minimalnej stawki godzinowej.
 
Od dnia 1 lipca 2024 r. obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 4 300 zł brutto/mc oraz minimalna stawka godzinowa w wysokości 28,10 zł brutto/godz.
 
Sporządzono na podstawie aktu prawnego Ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U.2024.167 ze zmianami)
 
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000583/U/D20220583Lj.pdf

Ważna informacja dla podmiotów zatrudniających obywateli Ukrainy

Tylko do 14 lipca br. podmioty powierzające wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy mają szansę na złożenia zaległego powiadomienia o zatrudnieniu, jeśli z jakiegoś powodu nie dopełniły obowiązku wcześniej. 

Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie  informuje, że z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie art.10 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. 2022.1383).
 
Jest to przepis, który w okresie od 1 do 14 lipca br. Umożliwia podmiotom powierzającym wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy złożenie zaległego powiadomienia, jeśli z jakiegoś powodu nie zrobili tego wcześniej. Jest to przepis ograniczony czasowo.
 



Złóż zaległe powiadomienie
 
link: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/wyborSprawy/pomocDlaUkrainy
 

Menu Display