Zawody rzemieślnicze od wieków odgrywały znaczącą rolę zarówno w społeczeństwie jak i gospodarce na całym świecie Od rzemieślników tworzących biżuterię, przez kowali, tkaczy, aż po szewców- to właśnie oni kształtowali kulturę, sztukę i nadawali rytm codziennemu życiu. Jednak zawody te na przestrzeni lat uległy zmianie. Rozwój technologiczny, zmieniające się potrzeby społeczeństwa i globalizacja wpłynęły na ich ewolucję i przyszłość. Wraz z upływem czasu wiele tradycyjnych zawodów zaczęło niestety zanikać. Dynamiczny rozwój technologiczny doprowadził do tego, że rola rzemiosła straciła na wartości w codziennym życiu. Szewcy, garncarze czy zegarmistrze, kiedyś kluczowi w codziennym życiu każdej społeczności, obecnie stają się coraz rzadziej spotykani. Dodatkowo młodsze pokolenie coraz częściej wybiera współczesne ścieżki zawodowe, co utrudnia zachowanie tradycji. Mimo tych zmian rzemiosło nieustannie się adaptuje i dostosowuje do wymagań współczesności. Coraz częściej powstają profesje łączące w sobie tradycję i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Przykładem mogą być zawody takie jak projektanci mebli na zamówienie z wykorzystaniem technologii CNC (Computer Numerical Control), jubilerzy pracujący z wykorzystaniem druku 3D czy ceramicy eksperymentujący z ekologicznymi surowcami. Daje to nowe możliwości wyrażania kreatywności oraz indywidualizmu, co przyciąga młodsze pokolenia a tym samym pozwala rzemiosłu odnaleźć swoje miejsce w nowoczesnym świecie. Edukacja w kierunku zawodów rzemieślniczych odgrywa niezwykle istotną rolę. Dzięki niej młodzi ludzie nie tylko zachowują tradycje, ale mają możliwość rozwijania innowacyjnych rozwiązań w swojej pracy. Branżowe szkoły rzemieślnicze, oraz szkoły zawodowe umożliwiają zdobywanie umiejętności, które mogą stać się solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej. Rzemiosło to nie tylko praca, ale również sposób na wyrażenie siebie, swojej kreatywności, budowanie kontaktów społecznych oraz tworzenie wartościowych produktów. Choć wiele zawodów zanika, to w ich miejsce powstają nowoczesne profesje dostosowane do współczesnych potrzeb społeczeństwa zyskując zupełnie nowy wymiar. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi kunsztu ludzkiej ręki dlatego edukacja w tym kierunku jest kluczem do zachowania dziedzictwa rzemiosła i jego dalszego rozwoju w dynamicznie zmieniającym się świecie. Rzemiosło pozostaje sztuką, pasją i stylem życia który zasługuje na pielęgnowanie i wspieranie a przede wszystkim na podtrzymywanie go na lokalnym rynku pracy w jego tradycyjnej formie.
Powiatowy Urząd Pracy w Mławie od 3 lat realizuje działania w ramach projektu Rzemiosło Twoją Przyszłością. Projekt skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, a jego idea polega na podnoszeniu świadomości zawodowej młodzieży, po to aby ich przyszłe wybory dotyczące ścieżki zawodowej były przemyślane i przynosiły satysfakcję.
W ramach ciekawostki zachęcam do zapoznania się zawartością poniższej strony, która przedstawia zawody z długą tradycją, ale również zawody nowoczesne, od niedawna funkcjonujące na rynku i mające perspektywę rozwoju na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy
https://mapakarier.org/kategorie/branza/rzemioslo/k/
Zachęcam do kontaktu: Zuzanna Panin- Doradca zawodowy stażysta, tel: 23- 654 3918 wew. 332