Nabór wniosków na formy wsparcia z Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 w ramach projektu pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z Powiatu Krośnieńskiego (I)" Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim prowadzi nabór wniosków z Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, na poniższe formy wsparcia: To nabywanie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a osobą skierowaną na staż. Uczestnikowi stażu przysługuje stypendium, w wysokości 1.790,30 zł miesięcznie. Dodatkowo można ubiegać się o refundację kosztów dojazdu, gdy staż realizowany jest poza miejscowością zamieszkania lub o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem do lat 6 lub osobą zależną.
To zatrudnienie osoby bezrobotnej przez pracodawcę z częściowym dofinansowaniem wynagrodzenia w wysokości do 1.491,90 zł i składki społecznej przez urząd pracy. Okres refundacji w ramach prac interwencyjnych wynosi 6 miesięcy. Po zakończeniu refundacji pracodawca zobowiązany jest nadal do zatrudnienia danej osoby przez okres 4 miesięcy.
To okazja na uzyskanie umiejętności lub kwalifikacji zawodowych. W ramach realizowanych szkoleń finansowane są koszty:
- szkolenia,
- stypendium szkoleniowego,
- przejazdu na szkolenie,
- badań lekarskich lub psychologicznych niezbędnych do podjęcia szkolenia.
Projekt skierowany jest do osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
- osoby młode do 29 roku życia (w tym NEET),
- osoby długotrwale bezrobotne,
- kobiety,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z niepełnosprawnością.
Osobą z kategorii NEET jest osoba w wieku 18-29 lat, która spełnia łącznie trzy następujące warunki, czyli nie pracuje (jest osobą bezrobotną), nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki), nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. W procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, weryfikuje się udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).
W przypadku osób długotrwale bezrobotnych rozumie się osoby bezrobotne pozostające w rejestrze PUP przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
Natomiast osoby o niskich kwalifikacjach to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, tj.: osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, ponadpodstawowym.
Zapraszamy do składania wniosków! #FunduszeEuropejskie